..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Říjen 2005

Hledá se mýdlo

31. října 2005 v 23:21 Zábava
Dnes večer jsem slyšel na Radiožurnálu ve zprávách krásnou větu. Jednalo se opět o kontrolu v hypermarketech.

"...Pracovníci inspekce nalezli v úseku zpracování potravin nefunkční umyvadlo. Ručníky a mýdlo se jim naopak nalézt nepodařilo..."

Hypermarket je evidentně uvědomělý a neplýtvá zbytečně za hygienické pomůcky, když stejně neteče voda :-)

Račte vstoupit, představení právě začíná...

29. října 2005 v 20:43 Úvahy a názory
Před chvilkou jsem přetřídil první várku fotek, co mám na Flickru a opatřil je anglickými popisy. Prakticky všechny mám nastaveny jako "public". Napadlo mě, nakolik tím odhaluji svoje soukromí. Když má člověk svoji stránku, může si tam dát, co chce, vystupovat jak chce. Když si vede blog, je to trochu osobnější, ale zase se může přetvařovat. Když ale vystaví svoje fotky z běžného života, dává k nahlédnutí svoje soukromí v celé své, byť třeba nudné, nahotě. No co, já se nestydím, jen mě to tak napadlo... :-)

Bill allmighty?

28. října 2005 v 11:52 Úvahy a názory
Předem chci upozornit, že osobně nemám nic pro Billu Gatesovi. Je OS mám kromě jiných, legálně, nainstalovaný na 2 PC a dost často ho i použiji. Věřím, že BG je člověk se silnou vizí a ještě silnějším marketingovým oddělením. Při prosazování svých myšlenek a produktů šel sice přes mrtvoly, ale to asi každá korporace.
Dneska jsem si ale přečetl 2 články na, jinak celkem seriózních, Hospodářských novinách (Digiwebu), které mě docela zarazili. Bill Gates chce celý svět v jediném přístroji se alespoň snaží něco říci, ale smysl Bill Gates zajal svět svými vizemi mi zcela unikl. Aby si člověk udělal názor, je dobré si je přečíst, nerad vytrhuju věty z kontextu.
Podtitulek "Gates narazil v mobilech": Je sice pravda, že by v nich rádi postupovali rychleji, ale pokud se člověk zamyslí nad tím, kdy přišli na trh a jakou mají nabídku oproti Symbianu, tak mi to připadne, jako posměšné komentáře Palmu v prvních letech u PDA... O nějaké 4 roky později s smál Bill. To je ale samozřejmě polemika.

Podtitulek "Vyrábět co nejvíc programů": Microsoft, který v současnosti nejvíce těží z prodejů operačních systémů, chce závislost na nich omezit. Zajímalo by mě, kde autorka přišla k této informaci. Pokud vím, i sami pracovníci Microsoftu připouští, že Windows moc zisku negenerují. Vývoj, ale hlavně maintenance je pochopitelně velmi náročná. Tvoří ale silný základ pro zisky z ostatních produktů. Největším zdrojem financí jsou dnes právě Ms Office. (Já bych se samozřejmě spokojil i jen se zisky z Windows ;-)

Gates vše zrychlil. V době, kdy se narodil, trvala cesta dopisu z Evropy do Ameriky několik dní. E-mail či internet, na jehož boomu nesou Gatesovy výrobky neodmyslitelný podíl, to zvládne za pár vteřin.

Bill Gates, nyní už jen softwarový architekt Microsoftu, si ovšem tuto možnost nepřipouští a ve svých vizích jde dál.

Tyto věty bych pochopil tak na Nově, ale v seriózním médiu mi připadnou směšné. Netvrdím, že se pan Gates nepodílel na rozvoji techniky, ale stavět ho role zneuznaného poloboha, bez kterého bysme chodili bosky... Druhou větu nemá smysl komentovat :-)

Doufám, že to byl jen nějaký sváteční úlet a Hany Farghali se bude raději věnovat jiným tématům.

Embedded, universal, embedded...?

26. října 2005 v 22:53 Technika a hardware
Když se podíváme na design techniky pro masové použití od poloviny 20. století, uvidíme snahu o vytváření kompaktních, relativně jednoúčelových zařízení (kazetové přehrávače, TV, VHS, DVD, měřidla...). Výsledek? Hodně zařízení, hodně drátů... Zhruba na počátku 90. let se objevuje snaha o integraci zařízení do multifunkčních celků (TV+VHS, Hi-Fi věže, kompaktní měřící jednotky, domácí kina...). Integrace pokračuje. Dnes je hitem multimediální centrum kombinující PC, DVD, TV, hudbu apod.
Věřím, že se časem ukáže, že je většině lidí to opět nebude vyhovovat. Udělat univerzální zařízení, které by průběžně automaticky imunizovatelné proti virů, červům a trojanům, navíc mělo nízkou hlučnost, malou spotřebu a buď bootovalo velmi rychle nebo mělo minimální odběr ve sleep módu nebude lehké. Také se narazí na to, že:
 • někdo rád píše u Tv :-), tj chce to alespoň 2 obrazovky
 • naprostá většina lidí si není schopna spravovat počítač, byť multimediální
 • naprostá většina lidí není schopná třídit hudbu nebo filmy v nějakém filesystému
A začne to znovu... Zvlášť PC, zvlášť multimédia. Jen úroveň složitosti jednotlivých zařízení neustále poroste. Multimediální centrum může být propracované, ale uživatel musí zase jen vkládat nějaké karty, disky nebo něco podobného, co bude přehráváno. Může se to třeba automaticky přenést do interní paměti, prosím, ale rozhodně nemůžeme po většině lidí chtít něco složitějšího. Vždyť většina lidí má problém naprogramovat pořádně video... U další velké skupiny lidí jde o pohodlnost (tam patřím i já) - mě se nechce někde něco nastavovat, prostě to tam strčím a zmáčknu knoflík. Zbytek lidí už dneska má tiché PC s DVD a Tv kartou, takže vlastně pro něj nic až tak nového nepřijde... Maximálně si koupí Maca :-)

Nejlepší stánek INVEXu

25. října 2005 v 20:41 Zábava
Nejlepší stánek INVEXu měla asi firma Fotolab. Byl sice malinký a vmáčnutý mezi takové velikány jako AVG a Zoner, ale přesto se stal předmětem velkého zájmu návštěvníků. Na stánečku bylo možno udělat si digi fotku a následně si ji nechat zhotovit ve fotolabu. K "testovacímu" focení byla pořízena slečna modelka, která stála oděna pouze do tenkého hedvábného šátečku v bederní oblasti. Nejdříve stála jen tak, posléze byla pomalována tělovými barvami. Slečna byla v e l m i pěkná a rozdávala úsměvy všem dokola, takže v některých okamžicích bylo vidět smutně stojící pracovníky firem Zoner a AVG, jak zevlují s rukama v kapsách a pošilhávají ke konkurenčnímu stánečku, který se téměř ztrácel pod chumlem lidí...

Ms Virtual PC 2004

25. října 2005 v 20:26 Software a služby
Tak jsem si s nadějí nainstaloval - legální - Virtual PC 2004 s tím, že si v něm kvůli testování nahodím Linux. Instalace proběhla v pořádku. Konzola fungovala. Po vložení CD s OpenSuse 10 se spustil instalátor, ale Windows kously při načítání kernelu. OK restartoval jsem tračítkem a vložil starší DVD se Suse 9.3. Kernel naběhl, začal se kontrovat HW. Kontrola trvala řádově desítky minut a pak se ukázala modrá obrazovka smrti. Na komerční produkt hodně slabý výkon...

NewsGator vs. Google Reader

25. října 2005 v 8:00 Software a služby
Jsem dlouhodobým, nutno dodat, že spokojeným, uživatelem on-line rss čtečky Newsgator. Dlouho jsem nepotkal žádnou, která by byla zadarmo a kvalitativně byla srovnatelná. Jak Google vydal svoji čtečku, rozhodl jsem se ji vyzkoušet.

Google Reader - v jednoduchosti je síla

Google Reader má ovládání stejného ražení jako GMail. To je jen dobře. Google ve všech svých produktech kráčí jakousi svojí cestou, bez ohledu na zvyklosti. Opět je výsledkem neobvykle konzistentní a intuitivní GUI. Věřím, že Google investuje jak do poctivého testování, tak do psychlogů a profi návrhářů, kteří ovládání jeho produktů sestavují. Má v podstatě jen 2 podhledy. První zobrazí seznam všech nových článků a pomocí klávesových zkratek (nebo myši pochoopitelně) z GMailu je můžete procházet.
Druhý pohled nabízí seznam skupin "feedů" a je možné zobrazit články jen dané kategorie nebo zdroje. Zde se i importuje nebo exportuje OPML soubor.
Pokud máte GMail, vyhovuje Vám ovládání a máte rádi vše v jednom duchu, je Google Reader rozhodně zajímavá volba. Drobnosti jako třídění podle "ratingu" nebo data, zobrazování nebo schovávání přečtených článků jen dotahují dobře navržený program.

Newsgator - přehledná klasika

Newsgator není graficky nijak výjimečný, ale je velmi přehledný. Má dvě části. Vlevo je strom feedů, který lze rozbalovat, vpravo pak feedy adresáře na který klepnete. Zajímavostí je, že články můžete hodnotit. Hodnocení se pak ukáže pro ostatní čtenáře, kteří mají zapsaný stejný zdroj. Můžete také nastavit zobrazení jen aktuálních a nepřečtených článků nebo aktuálních, včetně přečtených nebo i starších článků. V tomhle je NG trochu silnější, než Google Reader. Je zde na výběr mezi sestupným nebo vzestupným setříděním článků (podle data).Zdroje si můžete přidat vlastní nebo vybírat i z předpřipraveného katalogu.
V části "servisní" je možné editovat zdroje...
... a třídit je do adresářů.
Zajímavé také je, že si můžete zvolit jestli chcete generovat on-line OPML soubor. Ten si můžete nalinkovat do své desktopové RSS čtečky. Firma provozující Newsgator nabízí i komerční varianty s různými vylepšeními, ale i standardní free verze je více než konkurenceschopná.
Nemohu napsat tato čtečka je lepší nebo horší než druhá. Každá má svoje výhody a specifické ovládání. Co nesedne jednomu, může se líbit druhému. Google Reader je moderní čtečka pro masy, Newsgator je klasika s mnoha pokročilými funkcemi. Pokud ale o on-line čtečce uvažujete, rozhodně si obě vyzkoušejte.

The Best of Saudek

24. října 2005 v 20:03 Já a rodina
V sobotu jsme se byli podívat ještě na jednu výstavu - The Best of Saudek. Je to průřez Saudkovy tvorby. Velmi zajímavé. Najdeme tam vše. Od jeho "klasických" fotek s obézními ženami, přes experimenty až po poetické "otec a syn" kompozice. Pokud chcete Saudka poznat se vším všudy, rozhodně se U bílého jednorožce zastavte.
PS: Koupil jsem si za 400Kč sadu 12ti posterů. Dám si je do kabinetu. Kolegové budou závidět.

500 tun

24. října 2005 v 19:25 Já a rodina
Tchán je strojvedoucí. Včera si mu jeden chlapík lehl na koleje. Se setrvačností nějakých 500 tun se toho nedá moc dělat. Pokud se něco takového stane, musí strojvedoucí jít a podívat se, jestli dotyčný ještě nežije. Moc toho ale nezbyde...
Saudek - 120 km/h

Casio Waveceptor - zkušenosti

23. října 2005 v 21:44 Technika a hardware
Před cca půl rokem jsem si nechal nadělit hodinky. Poslední jsem měl od svých 15 let (Seiko Kinetic 5). Byly to vlastně moje první "pořádné" hodinky. Druhé jsem vybíral velice pečlivě. Měl jsem požadavky:
 • kovové pouzdro a pásek
 • budík
 • digitální datum (abych nemusel posunovat kotouč, když má měsíc jen 30 dní)
 • analogový ciferník
 • slušné zpracování
 • vodotěsné min. do 50m
 • cena do cca 7 tisíc
 • musí se mi líbit :-)
Hledalo se dost obtížně. Chtěl jsem klasický vzhled, ne nějaké polo digitálky. Nakonec jsem zjistil, že v plnosti mé přání splňuje pouze řada Waveceptor od Casia. Zašel jsem si tedy do pár prodejen, abych zjistil, že v Brně je asi jen jeden obchod, kde mají kompletní katalog skladem. Zkusil jsem si jich pár na ruku a jednoznačně zvolil model 440DE. Nádherně mi sedl a i při poměrně velkém těle moc nevyčníval.

Po půl roce používání musím říct, že bych volil stejně, dvě věci mě ale velmi mrzí.
 1. Hodinky nemají safírové sklo - Cena tohoto skla je sice vyšší, ale u hodinek za bezmála 7000 by se rozhodně rozpustila.
 2. Pro mě z naprosto nepochopitelného důvodu je na každé straně poslední článek řemínku (u úchytu na tělo) plastový - Sice je to pevný plast a nejsou s ním problémy, ale problémem je stříbrná barva, kterou je natříkán. No jistě, už jsem si ji na jednom místě odřel.
Nechápu, proč u hodinek, kde už stokoruny nehrají žádnou roli, ušetří výrobce materiál v celkové ceně do 1000Kč a deklasuje tak hodinky o třídu níže. Jinak jsem naprosto spokojen. Jsou rádiem řízené, napájené solárními články na ciferníku, vydrží bez slunce několik měsíců. Mají zvláštní tvar. Prostě paráda. Jen škoda toho šetření...

Šálek - Praha XXL, Těla

23. října 2005 v 20:26 Já a rodina
V sobotu jsem se byl podívat na výstavy fotografa Petra Šálka - Praha XXL a Těla. Bylo to nádherné. První jmenovaná - Praha XXL - jsou panoramatické snímky Prahy z netradičních úhlů a míst. Druhá - Těla - jsou akty. Těla svázaná, barvená i pod vodou. Šálek je vyzrálý fotograf, je to už jeho 25. výstava. Dokáže najít nový rozměr i ve zdánlivě banálních, mnohokrát focených, místech a situacích. Pokud si chcete prohlédnou některé jeho práce, podívejte se na stránky http://www.art33.com/. Nejlépe ale uděláte, když se na výstavu podíváte do Staroměstské radnice. Třeba budete mít stejné štěstí jako já a prodá Vám svou fotku pan Šálek osobně.
Tančící dům (cyklus Praha XXL)

Třídit? Vyhledávat? Zatřiďovat!

17. října 2005 v 22:05 Technika a hardware
Problémem, který se táhne s lidstvem snad už od doby, kdy začalo tesat do kamenných destiček je, jakým způsobem ukládat data tak, aby byla snadno k nalezení. Věřím, že i ten pravěký písař občas vztekle pobíhal po jeskyni, hledajíce založenou tabulku. Přehazování kamenných tabulek se transformovalo do podoby zoufalého procházení adresářů, ale problém přetrval.

Datový sklad vybrán

15. října 2005 v 10:57 Software a služby
Po asi měsíčním vybírání jsem se rozhodl, že svá data svěřím do péče Streamloadu. Hodnotil jsem hlavně dostupnost dat, kvalitu GUI a rychlost serverů. Na Streamloadu mě zaujalo, že nabízí zdarma neomezenou kapacitu schránky a omezen je jen dowload limit. Ve free verzi je to 100MB. Vzhledem k tomu, že k naprosté většině dokumentů přistupuji minimálně, je to pro mě optimální. Placená verze stojí necelých 5$ měsíčně, což není málo, ale zaplatím si to až teprve tehdy, když naznám, že to opravdu využiji. Do té doby je free verze zcela dostačující.
Dostupnost dat se mi jeví jako prakticky 100%. Těch několik souborů, které jsou nedostupné, jsou nedostupné permanentně, tedy pravděpodobně došlo k chybě v uploadu, jak jsem předpokládal. Zbytek byl zatím vždy k dispozici.
Framework je napsán v ASP, ale je velmi stabilní (což, bohužel, není pravidlem). Tím nemyslím, že v ASP nelze psát kvalitní robustní řešení, ale jak je vidět třeba na stabilitě mnoha českých internetových obchodů, občas programátoři všemocnost ASP trochu přecení. GUI je doplněno o Java aplety zajišťující třeba dávkový drag-and-drop přenos souborů do web archivu. Práce s uloženými soubory je příjemná, dobře se s nimi manipuluje a je na výběr mezi různými podhledy. Až na ten jeden pokažený přenos se mi stránky jeví jako intuitivní a stabilní
Práce s daty je rychlá a intuitivní (klepněte pro zvětšení)

Stránky se rychle načtou i na mém ADSL spojení a download je omezen rychlostí na mé straně. Takže v následujících dnech hodlám na fakultě uploadnout svých asi 5GB dat a nastane beta fáze testů. Pokud se nic nepokazí, tak vytěsním z počítače poslední neprogramová data. Sice službě prozatím nevěřím natolik, že bych si tam dal jedinou kopii své PhD Thesis, ale jako sklad aktuálně nepoužívaných dokumentů je to minimálně zajímavé řešení.

Hoši (a dívky) děkuju!

15. října 2005 v 10:14 Úvahy a názory
Tento spot není reakcí na náš fotbalový postup. Náhodou jsem zabrousil do položky "Žebříčky" v servisní části blogu a zjistil jsem, že můj blog je na jyxu mezi deseti nejčtenějšími. S necelými čtyřmi tisíci návštěv sice lehce ztrácím třeba na jyxo blog, který jich má kolem šedesáti, ale i tak je to na moje občasné výlevy velký úspěch. Takže, díky, že mě čtete!

Dobrá rada nad zlato...

11. října 2005 v 21:04 Úvahy a názory
Původní název měl být "Blbá a ještě za to bere peníze", ale nakonec jsem naznal, že neznám pohlaví pisatele článku o kterém chci mluvit. Ale k věci. Manželka četla Katku, kterou dostala a jeden článek popisoval zhruba toto: "Nebojte se odhalit, noste velký dekolt, holé ruce, odhalte část bříška. Buďte svůdné, zimní kabát vás přeci dost zahřeje."

Té slečně/paní, co to napsala bych naliskal a na hodinu bych ji vyrazil z redakce. Nepopírám sice, že jako muži se mi výše uvedená konstelace zamlouvá, nicméně je asi ve mě už příliš otce na to, abych se nerozčílil. Když vidím ty mladé a blbé dámy, jak v době, kdy já jdu zachlumnán do zimníku, "svůdně" kráčí s rozeplým kožíškem a holým břichem, tak je mi zle. Sám jsem absolovoval zánět ledvin i močového měchýře (najednou) a není to vůbec nic příjemného (ani ty následné kontroly prostaty :-). Nemluvě o tom, že u žen se může přidat spousta jiných, velmi vážných, komplikací...Vás copak někdy napadlo, jít v lednu ven v kabátu, byť zapnutém, pod kterým budete mít jen tílko? Nevím, jak pod Váš, ale pod můj zafukuje...

Podle mě je břicho olezlé jinovatkou a s husí kůží spíše projevem puberty nebo zoufalství, než sex appealu, ale každému, co jeho jest...

Hledá se důvěryhodný datový sklad

10. října 2005 v 22:06 Software a služby
Tak mám na webu bookmarky, používám webmail, on-line rss čtěčku, univerzitní IS je také přístupný přes web. Nově jsem dal na web i fotky. Poslední věc, se kterou zápasím jsou dokumenty. Zatím asi nejlepší službou, která na uložení dokumentů (za rozumnou cenu) je Streamload. Jsou i další, ale třeba Mofile má servery v Číně a sorry pánové, ale tam si prostě soukromá data nepošlu! Některé jsou kvalitní, ale za nehoráznou cenu.

Streamload má velmi pěkné GUI, je intuitivní. Velice příjemně mě překvapil java aplet, na který jde přetáhnout drag-and-drop jakýkoliv soubor nebo adresář a ten se nahraje do skladu. Momentálně jsem tam pokusně nahrál pár MB dat a testuji. Bohužel se mi při jednom pokusu o přetažení se část dat jakoby uložila, ale nejsou přístupná. To mě trochu znervóznilo.

Co Vy? používáte nějaký datový sklad? Jaké máte zkušenosti? Podporuje třeba šifrování? Kolik Vás stojí?

(Yahoo!) Flickr

10. října 2005 v 21:45 Software a služby
Tak jsem si koupil účet na Flickru. Pro ty, kteří ho náhodou neznají, je to web archiv fotek. Nabízí neomezený, neustále zálohovaný, prostor. Ve free verzi můžete nahrát maximálně 20MB fotek za měsíc a ukazuje se na stránce jen posledních 200 fotek. V komerční verzi (cca 2$ měsíčně) máte upload limit 2GB měsíčně a jsou vidět všechny fotky a alba.

Flickr má velmi propracované GUI na správu fotek. Dají se k nim přidávat tagy, třídit je do alb, zobrazovat podle času vložení nebo pořízení... Ovládání sice není zcela intuitivní, ale možnosti, které nabízí plně nahradí desktopovou aplikaci.

Dlouho jsem uvažoval nad tím, jestli mám tak důležitou věc, jako jsou fotky, svěřit nějakému web serveru. Nakonec jsem pozbyl jiných možností. Mít je jen na disku je blbost. Mít je na CD je nemožné kvůli velikost. DVD jsou nepolehlivé. Mít je na více místech vede nutně časem k nekonzistenci v datech. Tak jsem se nakonec rozhodl, že nejlepší bude vybrat důvěryhodný datový sklad s permanentní zálohou. Ono pravděpodobnost, že zkrachuje je přece jen menší, než že si poškrábu DVD nebo omylem přemáznu disk.

Můj profil je na http://www.flickr.com/photos/davidprochazka/
Zatím tam vkládám staré fotky z minulých let, část z nich ještě dělala Jana. Fotky jsou většinou rodinného charakteru, takže moc zábavy si neužijete :-)

Pokud někdo má Flickru účet, tak dejte vědět a přidám si Vás jako buddyho. Budete mít přístup k fotkám, které dám zveřejnit jen pro známé ;-)

Takže co dodat? See you on Flick!

Tak tady dělám

6. října 2005 v 22:06 Úvahy a názory
Konečně jsem udělal alespoň pár fotek kanclíku kde pracuju. Jsme tam tři. Zatím sedím u toho stolku nejblíž objektivu. Jak odejde v prosinci kolega u stolku uprostřed, tak se přestěhuju na jeho místo. Ten stroj je P4-3GHz, 1GB RAM, 120GB SATA HDD, GeForce 6200. Na stole je 19" LCD. Školitel se plácl přes kapsu ;-) (díky moc pane docente!). Ten iPAQ mám školní. Osobně jedině Palm.Omlouvám se za mizernou kvalitu fotek, dělal jsem je za šera jen Palmem z ruky.
Moje místo v kanclíku
Takhle vypadá celý náš kanclík
A pohled na vchod...
Když vykouknu z okna vidím na jedné straně zbytek komplexu, co patří ekonomce...
... a na druhé straně budova lesnické fakulty