..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Embedded, universal, embedded...?

26. října 2005 v 22:53 |  Technika a hardware
Když se podíváme na design techniky pro masové použití od poloviny 20. století, uvidíme snahu o vytváření kompaktních, relativně jednoúčelových zařízení (kazetové přehrávače, TV, VHS, DVD, měřidla...). Výsledek? Hodně zařízení, hodně drátů... Zhruba na počátku 90. let se objevuje snaha o integraci zařízení do multifunkčních celků (TV+VHS, Hi-Fi věže, kompaktní měřící jednotky, domácí kina...). Integrace pokračuje. Dnes je hitem multimediální centrum kombinující PC, DVD, TV, hudbu apod.
Věřím, že se časem ukáže, že je většině lidí to opět nebude vyhovovat. Udělat univerzální zařízení, které by průběžně automaticky imunizovatelné proti virů, červům a trojanům, navíc mělo nízkou hlučnost, malou spotřebu a buď bootovalo velmi rychle nebo mělo minimální odběr ve sleep módu nebude lehké. Také se narazí na to, že:
  • někdo rád píše u Tv :-), tj chce to alespoň 2 obrazovky
  • naprostá většina lidí si není schopna spravovat počítač, byť multimediální
  • naprostá většina lidí není schopná třídit hudbu nebo filmy v nějakém filesystému
A začne to znovu... Zvlášť PC, zvlášť multimédia. Jen úroveň složitosti jednotlivých zařízení neustále poroste. Multimediální centrum může být propracované, ale uživatel musí zase jen vkládat nějaké karty, disky nebo něco podobného, co bude přehráváno. Může se to třeba automaticky přenést do interní paměti, prosím, ale rozhodně nemůžeme po většině lidí chtít něco složitějšího. Vždyť většina lidí má problém naprogramovat pořádně video... U další velké skupiny lidí jde o pohodlnost (tam patřím i já) - mě se nechce někde něco nastavovat, prostě to tam strčím a zmáčknu knoflík. Zbytek lidí už dneska má tiché PC s DVD a Tv kartou, takže vlastně pro něj nic až tak nového nepřijde... Maximálně si koupí Maca :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pan Petr Pan Petr | 4. listopadu 2005 v 21:12 | Reagovat

Nejprve zdravím na Blogu.

Já si osobně myslím, že je to otázka pouze nabídky a poptávky jaké systémy se budou vyrábět.

Pokud je někdo ochoten vyhodit nehorázné peníze za rádoby kvalitní fotoaparát v mobilu, tak se určitě najde výrobce, který to hrozně rád vyrobí.  Jestli to všem zákazníkům bude vyhovovat už není tak rozhodující, prostě v tom kazeťáku máš i to rádio, třeba že ho používat nebudeš, vždyť je to za jedny peníze. Je to pouze úhel pohledu a většině konzumentů to bude vyhovovat, vždyť ta kalkulačka v mp3 přehrávači je taky celkem užitečná věc alespoň nemusíš vytahovat mobil, když potřebuješ sečíst dvě čísla. Pochopitelně vždy  budou existovat profesionálové v daném oboru a ti si budou kupovat specializované systémy pro jednu konkrétní věc. Profesionální fotograf si nikdy pro svoji práci nekoupí fotoaparát v mobilu byť za 100 tis.. Ale integraci různých systému all-in-one se asi neubráníme, nedávno jsem četl nějaký článek od nějakého borce co byl teď v Japonsku (je to Palmista) a strašně se divil, že v Japonsku už žádné PDA nejsou. Prostě klasické PDA se tam už nějak nedá nikde koupit. Vše už nahradily nějaké ty chytré mobily, kde je „úplně“ všechno a běžný Japonec nechce tahat spoustu přístrojů, stačí mu pouze jeden.

2 David Procházka David Procházka | E-mail | 13. listopadu 2005 v 17:01 | Reagovat

Jj, máš rozhodně pravdu. Věřím, že co se týče mobilních zařízení, všechny se časem spojí. Jen bude otázkou, které fukce bude daný člověk využívat.

Tvrdím ale, že embedded zařízení pro masy musí být naprosto bezúdržbové. Tedy nikoliv multimediální centrum na bázi PC, ktré obsahuje klasický OS, který je nutné udržovat a znát záležitosti jako souborový systém a podobně. Tato zařízení mohou být v následující letech zajímavá asi jen pro určitou skupinu "informovaných" uživatelů, kteří mají k IT blízko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama