..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

NewsGator vs. Google Reader

25. října 2005 v 8:00 |  Software a služby
Jsem dlouhodobým, nutno dodat, že spokojeným, uživatelem on-line rss čtečky Newsgator. Dlouho jsem nepotkal žádnou, která by byla zadarmo a kvalitativně byla srovnatelná. Jak Google vydal svoji čtečku, rozhodl jsem se ji vyzkoušet.

Google Reader - v jednoduchosti je síla

Google Reader má ovládání stejného ražení jako GMail. To je jen dobře. Google ve všech svých produktech kráčí jakousi svojí cestou, bez ohledu na zvyklosti. Opět je výsledkem neobvykle konzistentní a intuitivní GUI. Věřím, že Google investuje jak do poctivého testování, tak do psychlogů a profi návrhářů, kteří ovládání jeho produktů sestavují. Má v podstatě jen 2 podhledy. První zobrazí seznam všech nových článků a pomocí klávesových zkratek (nebo myši pochoopitelně) z GMailu je můžete procházet.
Druhý pohled nabízí seznam skupin "feedů" a je možné zobrazit články jen dané kategorie nebo zdroje. Zde se i importuje nebo exportuje OPML soubor.
Pokud máte GMail, vyhovuje Vám ovládání a máte rádi vše v jednom duchu, je Google Reader rozhodně zajímavá volba. Drobnosti jako třídění podle "ratingu" nebo data, zobrazování nebo schovávání přečtených článků jen dotahují dobře navržený program.

Newsgator - přehledná klasika

Newsgator není graficky nijak výjimečný, ale je velmi přehledný. Má dvě části. Vlevo je strom feedů, který lze rozbalovat, vpravo pak feedy adresáře na který klepnete. Zajímavostí je, že články můžete hodnotit. Hodnocení se pak ukáže pro ostatní čtenáře, kteří mají zapsaný stejný zdroj. Můžete také nastavit zobrazení jen aktuálních a nepřečtených článků nebo aktuálních, včetně přečtených nebo i starších článků. V tomhle je NG trochu silnější, než Google Reader. Je zde na výběr mezi sestupným nebo vzestupným setříděním článků (podle data).Zdroje si můžete přidat vlastní nebo vybírat i z předpřipraveného katalogu.
V části "servisní" je možné editovat zdroje...
... a třídit je do adresářů.
Zajímavé také je, že si můžete zvolit jestli chcete generovat on-line OPML soubor. Ten si můžete nalinkovat do své desktopové RSS čtečky. Firma provozující Newsgator nabízí i komerční varianty s různými vylepšeními, ale i standardní free verze je více než konkurenceschopná.
Nemohu napsat tato čtečka je lepší nebo horší než druhá. Každá má svoje výhody a specifické ovládání. Co nesedne jednomu, může se líbit druhému. Google Reader je moderní čtečka pro masy, Newsgator je klasika s mnoha pokročilými funkcemi. Pokud ale o on-line čtečce uvažujete, rozhodně si obě vyzkoušejte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Milan Kryl Milan Kryl | E-mail | Web | 25. října 2005 v 11:01 | Reagovat

Ještě bych doplnil, že je možnost přímé integrace NewsGatoru a programu FeedDemon (který byl NewsGatorem zakoupen i s vývojářem :) ). Což může být pro některé uživatele další výhodné doplnění.

2 Alex Alex | E-mail | Web | 25. října 2005 v 12:19 | Reagovat

Používám Boglines a můžu říct, že si mě navnadil na změnu na Gator.

Google Feed moc nefunguje v Opeře, trochu se seká a hází chyby (ostatně jako hodně produktů od Googlu pod Operou).

Je zde nějaká aplikace, běžící třeba v tray liště, která by tě upozornila, když je v RSS nový spot?

3 David Procházka David Procházka | E-mail | 25. října 2005 v 19:36 | Reagovat

2 Milan> Díky moc za doplnění. Mimochodem jedná se o stejného člověka,  který vytvořil třeba HomeSite (koupený Macromedií). Asi má dobrý nápady, klučina ;-)

2 Alex> Zkus se podívat na http://www.newsgator.com/ngs/AD_emailedition.aspx?OrgFrom=Business

tam se píše o "Email Edition", třeba je to to, co hledáš.

Jinak já používám Jabber (http://njs.netlab.cz) a do něj se dá přidat služba RSS, pak Ti články ze zaregistrovaných kanálů přijdou jako IM zpráva. Docela fajn, ale nedoporučuji pro moc kanálů, pak celej den chodí zprávy a nedá se pořádně dělat :-)

4 Petr Stříbný Petr Stříbný | Web | 25. října 2005 v 21:45 | Reagovat

Také používám Bloglines. O existenci Newsgatoru sem doteď nevěděl. Určitě vyzkouším. Jinač ten od Googlu je takový.. no normální..má ale jednu výhodu: je opravdu rychlí..

5 David Procházka David Procházka | E-mail | 26. října 2005 v 13:08 | Reagovat

O bloglines jsem zase nevěděl já :-) Tak ho prubnu...

Jinak NewsGator (asi jeho desktopová verze) má podporovat Podcasting, někde jsem o tom viděl zmínku...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama