..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

LifeDrive jako notebook - Internet

26. listopadu 2005 v 21:35 |  Palm
Už víc jak 14 dní používám LifeDrive místo notebooku, co byl na reklamaci. V pár článcích se pokusím shrnout, jaké to je.

Instant messenger
Naprostá pohoda. Používám jabber, tak jsem si stáhl poměrně známý program Chatopus. Je příjemný, stabilní. Podporuje HiRes+. Velkou výhodou je, že umí běžet na pozadí, takže klidně můžete normálně pracovat a když Vám někdo napíše, začne blikat ikonka "!" (hlášení systému, alarmy...) na stavové liště. Po klepnutí na se zpráva vypíše a vy se přepnete do Chatopusu nebo pokračujete v práci. Trochu zamrzí cena 14$. Existují i jiné velmi kvalitní programy (Verichat, ICQ for Palm, Causerie...). Nedávno jsem narazil na zajímavý prográmek IM+, stojí jen 5$. Za ty peníze je celkem pěkný. Jen bohužel neumí přidávat a odebírat kontakty :-D
Chatopus s nahozenym jabberem
IM+, za pět dolarů, no neber to...
Vkládání emotikonu v IM+

Poštovní klient
Používám Palmem dodaný Versamail. Umí POP3, IMAP, SMTP... Je velmi příjemný. Umí filtry na příchozí zprávy. Pokud zpráva neprojde filtrem není vůbec stažena do PDA. Velmi užitečná je vlastnost automatického stahování pošty ve vybraných intervalech a dnech. Necháte si ráno v 7h stáhnou poštu a po cestě vlakem si ji přečtete. Umí pracovat i s přílohami, které se automaticky otevřou v asociovaném programu. Tedy pokud takový existuje. Další výhodou je integrace se všemi aplikacemi. Můžete třeba poznámkovém bloku dát "Send" a text se pošle jako TXT soubor v příloze. Jednoduché, dvě kliknutí... Trochu naškodu je problém češtinou. Ten se objevuje ve spoustě programů. Ono národ, co používá minimálně 3 různá kódování je na zatracení...
Seznam emailů ve VersaMailu
Zobrazení hlavičky emailu a jeho začátku, ach ta čeština...

Prohlížeč
Zde je trochu problém. Blazer ve verzi 4 je velmi kvalitní prohlíčeč, ale má několik smutných problémů. Hlavně nepodporuje korektní zobrazení znaků u UTF-8. Takže sbohem češtino na většině stránek. Za druhé má problémy načíst některé stránky HTTPS podepsané certifikátem. Pokus o připojení na takovouto stránku vyvolá spadnutí prohlížeče a následný reset. To je opravdu bída. Je sice pravda, že takovýchto stránek nejsou desítky, ale to neomlouvá. Ale abych jen nehanil. Blazer má velmi hezky udělané bookmarky, systém ukládání stránek i zobrazování. Zobrazení může být provedeno ve modu pro PDA nebo v nativním formátu. Obvykle je lepší používat nativní zobrazení a posouvat se po stránce pomocí D-Padu. Na HTTPS stránky s certifikátem používám Eudora Browser, který je sice poměrně zastaralý, ale do mého informačního systému mě přihlásí. Browser používá cookies a celková práce je velmi dobrá. Třeba stačí podržet pero na obrázku a nabídne se jeho uložení, ručně nebo složky s obrázky. A mnoho dalších příjemných drobností.
GMail jedna báseň

RSS
Vyzkoušel jsem několik prográmků, ale nejlepší se mi zdá Quick News. Je sice za 14$, ale stojí za to. Dá se nastavit interval automatické aktualizace. Kanály je možné aktualizovat při hotsyncu nebo třeba přes Wi-Fi. Kanály se dají třídit do skupin. Podporován je Podcast. Dá se nastavit velikost písma i styl zobrazování. Celkově nemám výhrady. Trochu problém je čeština, opět dělá dunsno jedno z kódování.
Seznam kanálů. V pravém sloupci je vidět počet mových článků a nastavení aktualizace (přes wi-fi, při hotsyncu)
Samozřejmě můžeme používat kategorie
Zobrazení článků v sezamu pod sebou.
Některá kódování prostě nesednou.

FTP, Samba...
WiFile - jednoduchý, ale mocný nástroj na procházení Palma i síťových složek na Windows sítích, stahování z FTP. Podporováno je vytváření adresářů, upload, download, prostě vše. Existují i jiné nástroje na VNC, SSH a podobně. Všechny je nemám sílu vypisovat.
SSH a jsem ve škole...
A jsem na desktopu... samba valí...

Paleta a schopnosti programů pro práci se sítí je na vysoké úrovni a většinou dostačuje pro dočasné nahrazení klasického PC. Třeba místo domácího počítače. Obecným problémem je množství u nás používaných kódování. Většině programů dělá některé z nich problém. Druhým probémem je občasný pád některé aplikace. Sice to nezpůsobí žádnou ztrátu dat nebo něco podobného, ale přece jen, čekat nějakou minutku, dvě, než se Palm zase nabootuje je nepříjemné. Nutno dodat, že tohle je většinou problém free aplikací ve fázi vývoje, takže se to dá tolerovat. Někdy bych využil vyšší rozlišení, ale jak se říká "s jídlem roste chuť". Vyšší rozlišení je na druhou stranu vyváženo vyšší cenou přístroje a větší spotřebou, takže...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kuba Kuba | Web | 6. prosince 2005 v 12:11 | Reagovat

Vyhoď PCčko a nech si ten (na)PALM :-)

Teda po dlouhý době čtu něco o těchhle malech stroječkách a koukám jak blázen :-))

2 zdeny zdeny | 9. září 2006 v 17:36 | Reagovat

LD jsem si právě koupil. Funguje mi OK. jen nevím jak zadat v kavárně číslo sítě, abych se připojil (automaticky jim to nejde). Taky nevím, jak se v Causerii připojit do koletivního chatu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama