..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Malé zamyšlení nad Francií

18. listopadu 2005 v 22:41 |  Úvahy a názory
Celkem mě překvapilo, že nikdo z bloggerů co čtu, nekomentoval události, ke kterým došlo ve Francii. Osobně je považuji za velmi zajímavé. Ukazují hlavně jednu věc. Jak pořádek je stav udržovaný všeobecnou dohodou, nikoli dozorem či represí ze strany státu. Když se dostatečné množství lidí dohodne, že dohodu poruší, nikdo nemá relevantní šanci jim zabránit.
Dá se namítnout, že postup proti výtržníkům nebyl zdaleka tak razantní, tak by technické prostředky umožňovali. To ale není pravda. Problém je v tom, že v čím silnější a viditelnější represe se proti těmto lidem použije, tím více sympatizantů k nim bude přibývat. Hlavně v okamžiku, kdy se represe dotkne normálních lidí. V tom okamžiku se začne probouzet averze vůči původcům represe a kruh se uzavírá... Jak říkal pan Hoffan ve své glose na Radiožurnálu. Obdobný princip se uplatňován při marxistické revoluci. Politický konflikt je potřeba převést na konflikt ozbrojený. Průběh je stejný a v "optimálním" případě vláda na základě silné všeobecné represe ztratí podporu a padne.
Zajímalo by mě, nakolik v tom hraje roli problém integrace přistěhovalců. V případě sebevražedných atentátníků je to poměrně jasné. Hledají svou identitu, cítí se vykořeněni v cizí společnosti a v tomto vidí řešení. Zde by mohlo pomoci učit o jejich kultuře a integrovat tak nejen fyzicky, ale i kulturně, jak radí sociologové. To, co však probíhalo ve Francii má, podle mě, s hledáním identity pramálo společného. Je to zábava znuděných parazitů štědrého sociálního systému, kteří neznají lepší způsob, jak se realizovat.
Takovou bezvadnou perličkou je nová reklamní kampaň ČSA, kde je Eiffelovka obvázaná stuhou a nápis zaleťte si do Paříže. Fakt spatně načasováno...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | E-mail | Web | 28. listopadu 2005 v 19:10 | Reagovat

Vrátím se k tomu, jen co najdu nervy a čas zase psát, mám tam nějaké známosti. :)

Sry za tak opožděný komentář, ale prostě jsem se nedostal k RSS..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama