..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Soudruh Santa Claus is comming to town...

28. listopadu 2005 v 22:21 |  Úvahy a názory
Díváte se na "made in" cedulku, když si něco kupujete? Já ano. V tomto jsem zásadový. Snažím se apriori kupovat české výrobky, pokud nejsou k dostání nebo mi nevyhovují, tak jiné než čínské. Teprve, když není opravdu zbytí, koupím ten čínský. Letošní Vánoce budou, bohužel, z velké části ve znamení "rudého" Santy. Ať už Palm, svetr, téměř cokoli, co se mi líbilo mělo na sobě cedulku "Made in People's Republic of China". Většinou jsem našel alternativu, ale připadne mi, že takových 80% trhu s elektronikou a textilem je v rukou Číny. Až budete kupovat dárky, zkuste si najít tu "made in" cedulku a zamyslet se, koho a co jejich koupí podporujete...
Z dlouhodobého hlediska nemají kvóty a cla budoucnost. Rada ekonomů směrem k producentům zní soustředit se na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Krásné doporučení, ale jaká to je? Čína už nedělá padělky digitálek za 100Kč. Je schopna produkovat velmi sofistikované výrobky s kvalitou srovnatelnou se "západem". Jediné, co může národní výrobce udržet je solidarita a patriotismus nakupujících. Třeba v takovém Německu je celkem silný, u nás jen na auta a pivo. Zkuste to, uvidíte, že Vás ten svetr "Made in Czech Republic" bude hřát o trochu víc. Alespoň na srdci... :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bobhy Bobhy | E-mail | Web | 29. listopadu 2005 v 20:13 | Reagovat

Nedá se než souhlasit. Zrovna nedávno jsem se zamýšlel nad něčím podobným když jsem chtěl taky koupit nějaký ty hadry na sebe. Buďto je to Čína nebo Vietnam. Ve Vyškově na náměstí jsem našel snad jen jeden "seriózní" obchůdek s českým zbožím. Jinak je to samej šiknovokej s hláškama typu: "čuper paní, chvěžda cholyvůdu. Paládní, padne" a toho opravdu začínám mít dost. Nechci zde působit jako rasista apod., ale na druhou stranu přece jen by si stát měl trochu ohlídat kdo všechno tu obchoduje. Až budou plnit a ctít zákony ČR (i když leckdy stojí za starou belu) a budou hlavně ŘÁDNĚ odvádět daně tak prosím. Jen si vemte kolikrát byl udělán zátah v Brně na ty jejich překupní sklady a zabaveno zboří za miliony a vždy je to tam za dva dny znovu. .. No jo .. mají nás prostě všechny přečtený.

2 David Procházka David Procházka | E-mail | 29. listopadu 2005 v 22:57 | Reagovat

Jj, souhlasím, že po právní stránce to na těch tržnicích dost skřípe. Musím ale říct, že zase třeba ve Vyškově v těch normálních obchodech to je asi o dost lepší.

Já si myslím, že vietnamci za chvilku vytlačí velkou část našich obchodníků z trhu. Problém ale není jen v té ceně (a s tím souvisejících daních), ale hlavně v přístupu k zákazníkovi.

Příklad: kupoval jsem kabát. Příjdu do "normálního" obchodu a znuděná prodavačka ukáže "táááámle nějaký máme". V druhém obchodě "takovej nemáme a zboží teďka brát nebudem". Přišel jsem k ťamanům a paní: "nemáme tady, ale seženeme, nemusíte brát, podíváte se, když se nebude líbit, nevezmete". Došel jsem za 2 dny a paní měla 2 kabáty podle mého popisu. Jeden se mi líbil, tak jsem si ho vzal. Nešlo o cenu, ale vstřícnost. Kabát mi už několik let dobře slouží.

Ti majitelé, kteří si uvědomují, že musí nakopat ty ženský za pultem, aby se starali o zákazníka, problém nemají. Ať už mají jakékoliv zboží, v obchodě pořád někdo je. Ti ale ve Vyškově moc nejsou. Takže se asi můžeme těšit na vrůstající počet "modelů z cholivůdu"... :-)

3 serafX serafX | Web | 3. května 2008 v 20:32 | Reagovat

Na druhou stranu kupříkladu český bílomodrý porcelán je kopií mingského porcelánu, ale ten nemá nikdo registrovaný jako svou značku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama