..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Smart Maps 3 Navigátor

7. prosince 2005 v 14:33 |  Palm
Sice píšu strašně nerad dvakrát tu samou věc, ale nějakou pořádnou recenzi na Smart Maps Navigator jsem ještě neviděl, takže se podělím...
Plánování cesty
Máme tři klasické varianty: nejrychlejší, nejkratší, ekonomická. Samostatně se dá zatrhnout, zda jsou povoleny placené úseky. To velice oceňuji, protože nevlastním dálniční známku. Cesta se plánuje celkem zajímavě a i docela intuitivně. V pravém dolním rohu je ikonka s praporkem, která přidá do itineráře cesty bod, který je ve středu obrazovky pod navigačním křížem. Plánování cesty tedy probíhá tak, že si buď ručně najedu na nějaké místo a následně zmáčknu přidat bod do cesty nebo nebo si ho vyhledám. Jednoduché a přehledné. Body se samozřejmě dají odmazávat. Plánování netrvá dlouho a výsledná cesta je poměrně rozumná. Sice mě to ve Zlíně v jednom okamžiku "stáhlo" z hlavního tahu na vedlejší a zase zpět, ale nic fatálního. Itinerář cesty může být podrobný nebo stručný. Zde jsem naprosto spokojen.
Navigace
Dá se nastavit upozornění na křižovatku. Doba upozornění se nastavuje ve vteřinách. Při odbočení z trasy se dá nastavit automatické přepočítání cesty. Nemám větších námitek. Problém je v "navigační liště". Nefunguje. Pokaždé, když se ji pokusím vyvolat, vyvolá se jen reset Palmu. Trapné. Doufám, že se to vyřeší...
Zobrazení mapy
Mapa se dá konečně posunovat jak perem, tak pomocí pěticestného D-Padu. Mapa zoomuje buď plynule nebo skokově. To plynule je samozřejmě pomyslné. Jedná se o zvětšení nebo zmenšení jedné rastrové vrstvy, takže dochází k silné ztrátě kvality. Skokový zoom předpne přímo na vrstvu s větším nebo menším měřítkem. Při zoomování se měřítko napíše v horní části displaye. Velmi užitečná je funkce virtuálních tlačítek. To znamená, že okno s mapou se pomyslně rozdělí na 4 obdélníky a ty fungují při krátkém klepnutí jako 4 tlačítka. Je velmi pohodlné, dát si na jedno třeba zapnutí GPS. Jako velké plus bych považoval i automatické přepínání map. Například jsem nad Brnem v mapě ČR, zoomuji, zoomuji a když překročím měřítko mapy Brna (1:20.000), zapne se podrobná mapa Brna. To je velmi povedené. Není nic horšího, než zastavovat na kraji města, abych přepnul mapu. Základní seznam POI (Points Of Interest) není moc velký, ale věřím, že se bude dát doplnit. SM obsahují i funkci nočního režimu. Vypadá to tak, že se mapa jen trochu ztmaví přidáním tečkovaného rastru.
Verdikt?
Smart Maps ušli velký kus cesty, verze 3 Navigátor nabízí za nemalé peníze velmi slušnou rastrovou mapu. Snaží se vymýtit omezení rastrového principu jak to jen jde a daří se jim to poměrně dobře. Mapy jsou pěkné, přehledné, je v nich spousta doplňkových informací (tu je les, tu je rybník), které v mapách vektorových většinou nenaleznete. Bohužel cena je nemalá. Verze s ČR s krajskými městy stojí před tři tisíce korun. Na to, že třeba TomTom nabízí na necelých pět tisíc celou Evropu i s ČR většinou do úrovně "polňaček", je to mizerné. TomTom je ale na navigaci, ne turistiku. Pokud jezdíte hodně autem a to i mimo ČR, pořiďte si raději TomTom. Za jedny peníze dostane kvalitní navigační systém. Pokud se touláte po ČR a hledáte mapu na výlety do okolí, jsou SM jasnou volbou. Někam zajedete, podíváte se, co je v okolí nebo po cestě uvidíte, že jedete okolo nějaké zajímavosti. Univerzální rozhodnutí neexistuje. Je to klasický souboj rastrového a vektorového přístupu. Rastr je líbivý a podrobný, vektor je strohý, ale navigačně funkčnější.
Musím s velkou nelibostí konstatovat, že jak TomTom, tak SmartMaps je nutné registrovat na konkrétní PDA a nikde jinde je nelze provozovat. Jedná se tedy o jakousi verzi OEM licence. To považuji za extrémně limitující, kdo mě zná, ví, že rád měním PDA a kupovat k PDA novou verzi navigačního SW za tisíce korun se mi nelíbí. Zrovna tak ve škole navigační sw máme na PDA pro měření v terénu. Může se kdykoliv stát, že někdo PDA pustí na beton a bude se kupovat nové. Proč mám v tom případě znovu kupovat i můj legální, neOEM, software?
Nemá smysl, abych dělal screen shoty. Pěkné obrázky, které doplní recenzi jsou na http://pdamapy.cz/palm/navigator/. Dokonce je tam i ta navigační lišta, která mi padá...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pavel Pavel | E-mail | Web | 13. prosince 2005 v 20:51 | Reagovat

čau jak mam udělat ty oblíbený stránky???

2 David Procházka David Procházka | E-mail | 14. prosince 2005 v 20:25 | Reagovat

Ahoj, "nastavení"/"položky v menu" a přidat "oblíbené stranky" pod těma sloupečkama je i jejich seznam.

3 Pribkin Pribkin | E-mail | 24. srpna 2006 v 15:58 | Reagovat

Ahoj, čtu super koutek o Palmech. Mám taky LD a SmartMaps3 Navigator. Po první instalaci mi mapy padaly. Je fakt , že jsem se nedržel dopopručení instalovat po jednom, já byl tak natěšeněj :)  Po druhé jsem už vyčkal a od té doby je všechno OK. Díky za informaci o skokovém přiblížení - mě 'jenom zvětšená' měřítka připadají zbytečná a nelíbí se mi a tuhle volbu jsem jsem uplně přehlédl/nedocenil. Díky za skvělý blog, vydrž a hodně zdaru -nejen- s technickejma sarapatičkama a jak by řekla moje babička - vehementama :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama