..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Avalon má brášku

12. února 2006 v 13:48 |  Software a služby
René mi poslal odkaz na video demonstrující schopnosti Xgl. X serveru založeného na OpenGL. Umožňuje různé 3D operace s pracovní plochou, ale hlavně spoustu drobných, ale užitečných, blbůstek - automatické přeskládání oken tak, aby se nepřekrývala, pěkné přepínání mezi nimi, přichytávání a spoustu dalších věcí. Projekt je evidentně inspirován SUNovským 3D desktopem, ale šel trochu jinou cestou. Více se můžete dočíst na stránce Novellu a freedesktop.org. I když srovnání s Avalonem není úplně na místě (je technologicky trochu o něčem jiném) po vizuální stránce je to konkurenceschopný bráška.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | E-mail | Web | 12. února 2006 v 15:22 | Reagovat

Dvanáct minut jsem s úžasem sledoval monitor... Tohle asi ještě Novell standardně neposkytuje jako doplněk Gnomu, že? :)

Taky ten stroj na kterém bylo video snímáno by asi stál za hřích... Kdybych to udělal ve 3D studiu, renderovalo by se to dobrou hodinu..:)

2 David Procházka David Procházka | E-mail | 13. února 2006 v 19:58 | Reagovat

Právě naopak a v obou bodech :-)

Mělo by se to stát součástí příštího releasu Suse (Novell) Linuxu a tuším, že by to mělo být (v nějaké testovací verzi už tuším je) k dispozici i pro Suse 10.

Ten stroj taky nemusí být nijak naddimenzovaný, i když pravda, PII 450MHz to nebude ;-) Pointou je, že to naplno využívá vlastností grafické karty (zvláště integrovaného DSP). Samotný procesor PC dělá minimum.  Spíš záleží na tom, abys měl kartu s HW podporou OpenGL, pak by měl stačit klasický, řekněmě 1-2GHz procesor a dejme tomu 512MB paměti. Což je už celkem standard.

3 Mikos Mikos | 17. února 2006 v 4:24 | Reagovat

Xgl znamená kompletní rendering desktopu přes OpenGL. Tzn. spoustu operací, které až do teď dělalo CPU (i když 2D akcelerace byla v Xkách odjakživa, tak nikdy nebylo akcelerováno uplně všechno a dostatečně), přebere GPU grafické karty (a jak známo dnešní grafické karty jsou v 3D mnohem výkonnější, 2D je u nich jen "emulováno"). Znamená to tedy *zrychlení* desktopu. Ty různé eye-candy efekty co vidíš jsou jen bonbónkem navíc ;-) A nijak náročným bonbónkem, bude ti k tomu stačit prakticky libovolná graf. karta s dobrou podporou OpenGL - třeba i starý ATI Radeon 8500 (opensource r200 DRI drivery), Intel i810, Intel i915, Via Unichrome, atp. Pro moderní NVidia a ATI karty jsou ty předvedené efekty naprosté nic, to je moc nezatíží ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama