..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Červen 2006

Standardy

27. června 2006 v 10:57 Zábava
Dneska jsem opravoval písemku, kde jedna otázka byla: "Vyjmenujte alespoň 3 standardizační organizace, které zasahují do oblasti ICT".
Dostala mě jedna slečna, která napsala: "Microsoft, Intel".
Ono na každém šprochu, pravdy trochu... (ale dal jsem jí 0 s vykřičníkem)

Tux@LifeDrive

26. června 2006 v 18:59 Palm
Přemýšlel jsem už pár let o tom, že bych vyzkoušel Linux na Palmu. Hrabat ale do ROM paměti se mi moc nechtělo a většina projektů stejně uměla zprovoznit pouze příkazovou řádku. Dneska jsem však narazil na moc zajímavý článeček OPIE on LifeDrive, který sliboval zprovoznění PDA verze KDE na LifeDrivu, potažmo jiných Palm PDA. Celá instalace spočívala v tom, že si na disk PDA nahrajete image OPIE a spustitelný soubor se zavaděčem. Spustíte zavaděč, vypne se PalmOS a nabootuje Linux s KDE. Když chcete zpět PalmOS, klepnete na vypnout a resetujete PDA. Toť vše. Žádné zásahy do ROM. Krásně banální a dokonce mi to funguje! Přiznám se, že jsem nepokrytě nadšen. Sice asi zůstanu pro většinu činností u PalmOS, ale takový plnohodnotný mobilní Linux je přece jen silný pracovní nástroj...
PS: Backup PDA se samozřejmě silně doporučuje

Lehce rozpolcené Wikimapy

25. června 2006 v 20:05 Software a služby
Díval jsem se na nový projekt Seznamu - http://wiki.mapy.cz/. Jde o rozběhnutou MediaWiki, do které mohou uživatelé vkládat informace o turistických zajímavostech v ČR. Osobně považuji tento projekt za minimálně diskutabilní.
1.) Účelnost samostatného řešení. Chápu, že někdo může míst snahu vyčlenit pro něj podstatnou kategorii informací do samostatné encyklopedie. Přesto si myslím, že Wikipedie poskytuje dostatek možností, jak klasifikovat a geokoordinovat články, takže je to, podle mě, zbytečné drolení. Pokud by všichni propadli myšlence dělat svoje Wikipedie, tak se celý systém zhroutí. Každý bude "syslit" informace u sebe.
2.) Autorská práva. U článků je nepřehlédnutelná poznámka: "Tento článek je chráněn autorským právem. Obsah článku není volně šiřitelný, ale je povoleno článek volně editovat. Autorská práva se řídí zákonem č. 121/2000 Sb." Nechápu, proč bych měl tvořit texty, které si Seznam bude nárokovat. Ergo netvořím je pro uživatele, jak je tvrzeno na stránkách, ale čistě pro Seznam. Ten je pak může, za jím zvolených podmínek, poskytovat uživatelům. Promiňte, ale to opravdu odporuje principu Wikipedie.
Když se rozhodnu vytvářet články o turistice, dám je na Wikipedii. Tam mám alespoň jistotu, že mohou být bez omezení použity "pro dobro veřejnosti". Navíc díky šikovnému KML souboru mohu Wikipedii propojit Google Earth a dynamicky se mi zobrazují informace, když si zazoomuji některou část Světa. Občas Seznam opisuje od Googlu poměrně úspěšně, tohle ale není ten případ...
Klepněte pro větší obrázek

Nové poplatky OSA

4. června 2006 v 14:13 Úvahy a názory
Velice mě zaujal článek na blogu Binární světlo -- OSA zla. Jedná se o to, že OSA v tichosti prosadila poplatky za koupi CD, DVD, HDD, tiskáren atp. Přitom se nejedná o žádný pakatel. Podle autora se při koupi třeba inkoustové tiskárny za 2-6 tisíc musíme podělit s OSA o bezmála 500Kč. Nevadí až tak nárust ceny jako takový, ale princip poplatku -- presumpce viny. Stejně na tom všichni přenáší, tisknou, ... copyrightovaný materiál, tak jaképak copak. Je to políček těm lidem, kteří se ke své škodě, snaží být poctiví. Nabízí se otázka, když si ten film stejně téměř zaplatí koupí HDD, tak proč si ho tedy nestáhnout? Pokutováni už za to byli preventivně. Ironii celého poplatku krásně ilustruje druhý koměntář, rozhodně si ho všimněte.

Systém na dvě klepnutí

3. června 2006 v 10:33 Linux
Tak jsem si ze zvědavosti nainstaloval Ubuntu 6.06 a byl jsem v pravdě překvapen. Nabootovala se mi Live verze, kde jsem si mohl vyzkoušet, jak systém vypadá a jestli mi vše chodí a na ploše byla ikonka instalovat na disk. Po klepnutí na ni se spusti VELMI přehledný instalátor (předhlednější, než třeba u WIndows XP). Ten mě provedl pár kroky instalace a po asi 15 min bylo vše hotovo. Rebootoval jsem (jednou) a systém byl hotov.

Ne, nemyslím tím připraven na konfigurování. Prostě hotov. Wi-fi běželo, notebookové klávesy jej zapínaly a vypínaly, hybernace jela, kláveska web browseru spouštěla Firefox, emailu Evolution. Přiznám se, že jsem byl konsternován. Ve Windows mi dodnes neběží diody a tyto klávesy, protože jsem neměl náladu hledat na CD ovladače. Na jiném notebooku se zase Wi-fi přestalo připojovat k sítím a nechce si to rozmyslet.

Fandím Linuxu právě kvůli relativně jednoduchému uvedení do provozu pro moje potřeby, ale nové Ubuntu překonalo moje přestavy. Automatické nastavení, citlivě vybrané základní aplikace, snadné přizpůsobení. Takhle si představuju OS z hlediska člověka, co jej musí drží v chodu. Příjdu, klepnu a jede to.
PS: Tím samozřejmě nepopírám, že má smysl používat distribuce jako Gentoo atp., které si člověk vypiplá od prvního nastavení. Taky jsem si s nimi hrál (Dřív to ani jinak nešlo, že? :-). Nicméně teď je pro OS jen nástroj pro práci, ne předmět práce a proto se jím chci zabývat co možná nejméně.

Výlet na Ural a zase zpět

2. června 2006 v 21:54 Úvahy a názory
Dnes jsem na Radiožurnálu slyšel zajímavý komentář k nákupu uranu, který uskutečnil ČEZ. Jde o to, že ČEZ za "pouhé" 2 miliardy korun nakoupil z Ruska obohacený uran. Ten je vyráběn ze smolince. No a smolinec jsme do Ruska posílali celá desetiletí jako bratrskou pomoc. Každý měsíc desítky vagónů, které nakutali političtí vězni bývalého režimu. Jeden z vězňů se shodou okolností potkal v 68 s jedním ruským inženýrem, který tam v té době pracoval. Rozladěn okupací tento inženýr prozradil, že ze smolince, který tam celá ta léta vozili, vyrostlo za Uralem 20km dlouhé pohoří. Pokud tohle není ironie osudu, pak co tedy?