..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Lehce rozpolcené Wikimapy

25. června 2006 v 20:05 |  Software a služby
Díval jsem se na nový projekt Seznamu - http://wiki.mapy.cz/. Jde o rozběhnutou MediaWiki, do které mohou uživatelé vkládat informace o turistických zajímavostech v ČR. Osobně považuji tento projekt za minimálně diskutabilní.
1.) Účelnost samostatného řešení. Chápu, že někdo může míst snahu vyčlenit pro něj podstatnou kategorii informací do samostatné encyklopedie. Přesto si myslím, že Wikipedie poskytuje dostatek možností, jak klasifikovat a geokoordinovat články, takže je to, podle mě, zbytečné drolení. Pokud by všichni propadli myšlence dělat svoje Wikipedie, tak se celý systém zhroutí. Každý bude "syslit" informace u sebe.
2.) Autorská práva. U článků je nepřehlédnutelná poznámka: "Tento článek je chráněn autorským právem. Obsah článku není volně šiřitelný, ale je povoleno článek volně editovat. Autorská práva se řídí zákonem č. 121/2000 Sb." Nechápu, proč bych měl tvořit texty, které si Seznam bude nárokovat. Ergo netvořím je pro uživatele, jak je tvrzeno na stránkách, ale čistě pro Seznam. Ten je pak může, za jím zvolených podmínek, poskytovat uživatelům. Promiňte, ale to opravdu odporuje principu Wikipedie.
Když se rozhodnu vytvářet články o turistice, dám je na Wikipedii. Tam mám alespoň jistotu, že mohou být bez omezení použity "pro dobro veřejnosti". Navíc díky šikovnému KML souboru mohu Wikipedii propojit Google Earth a dynamicky se mi zobrazují informace, když si zazoomuji některou část Světa. Občas Seznam opisuje od Googlu poměrně úspěšně, tohle ale není ten případ...
Klepněte pro větší obrázek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Macich ml. Jiří Macich ml. | E-mail | Web | 25. června 2006 v 20:33 | Reagovat

Ad 1) Já raději informace jednoho druhu na jednom místě. Navíc je tu propojení na Mapy.cz.

Ad 2) Dovedu si představit, že Seznam by živil infrastrukturu a někdo jiný by pak texty zkopíroval a měl z nich profit. Této ochraně se nedivím. Když se mi to nelíbí, nemusím tam psát. Autorské právo aplikované na Wikimapy má oporu v zákoně, ty různé free licence jí mají spíše diskutabilní, podle některých dokonce nulovou.

Nesporná výhoda: Není tam spammer Ross Hedvicek a další paranoidní hledači komančů za každým rohem ;-)

2 David David | 25. června 2006 v 21:14 | Reagovat

1.) Jasně, to je vždy otázka názoru... Propojení považuju za samozřejmost. Stejně jako jde Wikipedie propojit s GE, Google Maps a pochopitelně i Seznam Mapama.

2.) Pře jestli je lepší free licence nebo komerce je zhruba stejná (a stejně dlouhá), jako jestli je lepší svobodný nebo ženatý software :-)

Osobně uznávám myšlenku, že když něco produkuji zadarmo, chci aby to mohlo být bez omezení používáno ve vědě, školství, pro legraci atp. Za tu cenu jsem ochotný přijmout i to, že někdo zmíněnou práci může šikovně využít a vydělat na tom peníze. To je jeho bonus.

Nepolemizuji o tom, že to, co dělá Seznam je de jure legální, ale uniká mi duch myšlenky. Dávat svoji práci zdarma firmě, která nezaručuje, že ji bude dál podávat zadarmo se mi prostě nelíbí.

Jinak cena infrastuktury Wiki je zcela banální, takže i v případě, že by data někdo využil, nebude to pro Seznam žádná velká ztráta...

3 RadimH RadimH | Web | 26. června 2006 v 10:42 | Reagovat

Já se na to dívám čistě prakticky:

1. Mysím, že turistické průvodce na Wikipedii nepatří. Domnívám se, že kdyby tam někdo začal popisovat turistické zajímavosti, tak by takový článek mohl být po hlasování vymazán.

To by se klidně mohlo stát u turistických zajímavostí, které nejsou encyklopedicky významné. Navíc Wikipedie je spíše encyklopedie a nikoliv turistický průvodce.

2. Seznam propaguje princip Wiki

To považuji za ještě zásadnější. Stejně jako zprovoznění encyklopedie.seznam.cz, kde využívá volně šiřitelných textů.

V obou případech propaguje Wikipedii. V prvním případě se člověk na wiki.mapy.cz může naučit ovládat MediaWiki a ve druhém případě dotyčný zjistí, že existuje nějaká Wikipedie.

4 David David | 26. června 2006 v 12:43 | Reagovat

Souhlasím, že tak se na to dá dívat.

Encyklopedie Seznamu je ale přece jen o něčem jiném. Agreguje data z různých zdrojů a dává jim jednotnou formu. To je rozhodně velmi účelné. Wikimapy data přímo obsahují.

Seznam propaguje Wiki, protože mu to přináší benefit v plnění map POI. Pokud se najde dostatečně silná komunita, které nevadí licenční omezení, tak prosím, má to pro ně smysl.

Já se třeba zabývám mimo jiné location based services a v rámci toho potřebuji agregovat a analyzovat data z různých zrojů. To, že data Seznamu jsou chráněny jakousi licencí (kterou jsem ani nenašel) je pro můj účel diskvalifikuje.

Ze zkušenosti s projekty mých studentů vím, že není nic horšího, než idiot z instituce x, který se cítí být poškozen tím, že ho byť s uvedením zdroje atp. citujete a tím mu de facto děláte reklamu. Vyrešil jsem to tak, že pro geo projekty se mohou využívat pouze data, která jsou zcela explicitně volně šiřitelná a sami participujeme pouze na takovýchto datech. Nemám čas na plané potahování...

5 empire+poker+bonus empire+poker+bonus | E-mail | Web | 7. listopadu 2006 v 17:08 | Reagovat

a8e7c4a1bd 88e14eb59d779b31 8cd8c44000dbebe6 [URL=http://senseroad.orgfree.com/]Diuretics To Delicacy Highschool Origin Pressure[/URL] [URL=http://wentylat.teenposes.com/destination-travel-management-companies-london.html]Destination Travel Management Companies London[/URL]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama