..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Systém na dvě klepnutí

3. června 2006 v 10:33 |  Linux
Tak jsem si ze zvědavosti nainstaloval Ubuntu 6.06 a byl jsem v pravdě překvapen. Nabootovala se mi Live verze, kde jsem si mohl vyzkoušet, jak systém vypadá a jestli mi vše chodí a na ploše byla ikonka instalovat na disk. Po klepnutí na ni se spusti VELMI přehledný instalátor (předhlednější, než třeba u WIndows XP). Ten mě provedl pár kroky instalace a po asi 15 min bylo vše hotovo. Rebootoval jsem (jednou) a systém byl hotov.

Ne, nemyslím tím připraven na konfigurování. Prostě hotov. Wi-fi běželo, notebookové klávesy jej zapínaly a vypínaly, hybernace jela, kláveska web browseru spouštěla Firefox, emailu Evolution. Přiznám se, že jsem byl konsternován. Ve Windows mi dodnes neběží diody a tyto klávesy, protože jsem neměl náladu hledat na CD ovladače. Na jiném notebooku se zase Wi-fi přestalo připojovat k sítím a nechce si to rozmyslet.

Fandím Linuxu právě kvůli relativně jednoduchému uvedení do provozu pro moje potřeby, ale nové Ubuntu překonalo moje přestavy. Automatické nastavení, citlivě vybrané základní aplikace, snadné přizpůsobení. Takhle si představuju OS z hlediska člověka, co jej musí drží v chodu. Příjdu, klepnu a jede to.
PS: Tím samozřejmě nepopírám, že má smysl používat distribuce jako Gentoo atp., které si člověk vypiplá od prvního nastavení. Taky jsem si s nimi hrál (Dřív to ani jinak nešlo, že? :-). Nicméně teď je pro OS jen nástroj pro práci, ne předmět práce a proto se jím chci zabývat co možná nejméně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama