..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Duben 2007

Kauza Apple, EMI a DRM bude mít možná zajímavý dopad

3. dubna 2007 v 10:26 Úvahy a názory
V posledních pár dnech se na stránkách webů hojně vyskytují poznámky k dohodě firem Apple a EMI, která se týká nabízení hudby bez DRM. Musím se přiznat, že jsem v době vydání, dnes již pověstného, Jobsova dopisu nevěřil, že dojde k takto rychlému posunu. Osobně si myslím, že se jedná o naprosto zásadní průlom. A to v myšlení. Osobně bych řekl, že jak byla hudebním rysem druhé poloviny minulého století digitalizace, tímto kontraktem hudební průmysl vstoupil do první poloviny 21. století. Elektronické šíření hudby přestalo být jakousi omezovanou polopirátskou metodou, ale řádným (primárním) distribučním kanálem.
Dnes již lze s vysokou pravděpodobností předpokládat, že postupně dojde ke zrušení valné většiny DRM u hudby. Je to jen otázka času. Navíc v tomto okamžiku, kdy je šířena el. verze skladeb bez jakékoliv ochrany, je samozřejmě zcela zbytečné zatěžovat kupce CD nosičů ochranou proti kopírování. (Vzpomeňme i právě absence DRM na CD byla jedním z hlavních přínosů tohoto způsobu distribuce hudby.) Ergo, lze očekávat, že ustanou i ty poslední Zoufalé pokusy o obtěžování kupců legálních CD různými omezeními na jejich přehrávání. Není samozřejmě ani nutné dodávat, že od hudby je malý krok k videu a následně k filmu.

Další dopad tohoto kontraktu není vůbec citován, ale přesto je pro počítačovou branži více než zajímavý. Uvědomte si, kolik peněz je z každého pevného disku, CD či jiného datového nosiče převáděno do kapes organizace OSA následně různým "umělcům". Přitom hlavním argumentem tohoto výpalného jsou právě "ušlé zisky z nelegálního kopírování chráněných děl". Pokud se kopírování hudby (videa) stane legálním, pak jedna z hlavních opor pro toto vydírání padne. Bude samozřejmě možné tvrdit, že někdo bude kopírovat "více, než povoluje licence", ale tento druh argumentace je přece jen už hodně chabý, dokonce i na české poměry.