..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Listopad 2007

iMac vs. nový iMac

4. listopadu 2007 v 14:48 Technika a hardware
Tak jsem dostal na stůl v práci nový iMac 20". Jedná se o tu v současné době nejlevnější řadu s tím, že můj model byl vylepšen na 2GB RAM a dostal tu novou hliníkovou klávesničku. Vzhledem k tomu, že už delší dobu užívám cca rok starý model iMacu 20", rád bych se s Vámi podělil o pár postřehů (PS: tohle není recenze, těch jsou na webu miliony, jen pár praktických postřehů).
  1. Začnu tím nejdůležitějším -- displayem. Display v nejnižší řadě 20" iMaců, která nahradila 17" iMacy je mizerný. A to velmi. Při pohledu z boku se barvy postupně stáčí do teplých odstínů a vertikálně lze hlavou pohnout maximálně o 40 stupňů, aby obraz zůstal alespoň částečně konstantní. LCD je na úrovni levných modelů ACERu a pod., které jsou určeny pro kancelářské použití. "Starý" 20" iMac má obrazovku neskonale kvalitnější (dokud obraz vidíte, vidíte ho prakticky nezměněn). V tomto bodě jsem byl velice sklamán.
  2. Ergonomie a design. Klasicky kvalitní práce. Je otázkou vkusu komu přijde hezčí nový a komu starý model. Mě se líbí oba. Hezky je schována kamera a mikrofon. Tělo je hliníkové, tenší. Jednoduše lze měnit paměť (bravo). Malým nedostatkem je, že dálkový ovladač už nedrží magneticky na boku iMaca. Škoda, je to vítěztví designu nad ergonomií. Jinak bezva.
  3. Klávesnice. Nová klávesnice je opět částečným vítěztvím designu nad ergonomií. Je krásná, opravdu krásná, lepší, než na obrázku. Nicméně u starší verze byly USB sloty přístupnější a nebyl problém zapojit do nich i tlustší USB zařízení. To je zde trochu horší. Navíc klávesy jsou notebookové, ne klasické. Píše se na ní velmi pěkně, ale vyžaduje to trochu zvyk. Dotaženy do dokonalosti jsou klávesy pro vyvolání Exposé a jiných vychytávec MacOS X. Celkem? Rozhodně beru a doufám, že tlačítka vydrží moje psaní.
Závěrem? Nový iMac má nesporně mnoho předností. Lepší HW vybavení (800MHz sběrnice, lepší grafika, aj.) a je i designově a ergonomicky velmi povedený. Přes všechny tyto vylepšení jsem se rozhodl zůstat u starého iMacu. Apple nenahradil 17" model 20" ale vyrobil zlevněný 20" model s neskonale horším displayem, který prostě neunesu. Moje práce je spíše o koukání, než o renderování, proto radeji strpím papírově mírně pomalejší stroj s kvalitnější displaeym.

Důrazně doporučuji zajít si před koupí iMacu do prodejny a osobně si daný model před koupí prohlédnout. Věřím (doufám), že silnější verze iMacu 20" bude mít kvalitnější display. Pokud tomu tak je, rozhodně doporučuji připlatit.