..:: Lehce pesimistický šiřitel otevřených standardů, který se nepřestává divit, co se okolo něj děje ::..

Duben 2008

Malé lži, velké lži

6. dubna 2008 v 20:49 Nezařaditelné
Nikoho tedy asi nepřekvapí, že se ženy a muži rozcházejí v tom, kdo řídí lépe. Plná polovina mužů se považuje za lepší řidiče než jsou ženy. Ty se zase naopak domnívají, že řídí bezpečněji než muži. Statistiky však dávají zapravdu ženám. Podle nich totiž podíl nehod způsobených ženami činí 16 procent.
Soudě dle tohoto článku pana Jandla, bylo by vhodné, kdyby na FF UK zařadili mezi úvodní kurzy alespoň jeden semestr statistiky. Úvaha pana Jandla je následující: máme 100 % nehod. Z tohoto množství jich 16 % spáchají ženy a 100-16 % muži. Ergo ženy jsou lepší řidiči.
Na této úvaze by nebylo nic zas tak špatného, pokud by platilo jedno jediné pravidlo: mužů a žen za volantem je 50:50. Představme si jednoduchou situaci: Máme 1000 řidičů. Z toho budeme mít na silnici 160 žen a 840 mužů. Stane se 100 nehod z nichž 16 zaviní žena. I člověk matematicky slabší si dokáže vyvodit, že ze 160 žen bylo 16 mizerných řidiček a z 840 chlapů bylo 84 kreténů. Ergo jak pánové, tak dámy chybovali v 10 % případů. Tudíž nemají si co vyčítat.
Tedy i pokud pomineme fakt, že nezáleží jen na poměru mužů a žen za volantem (ono je rozdíl, pokud jedna žena ujede vzdálenost "domov - záchytné parkoviště na okraji města" a jeden profesionální řidič cestu "centrum Prahy - centrum Drážďan"), je tvrzení pana Jandla poněkud odvážné.
Ale nemějme mu to za zlé, je student, časem se třeba poučí. Jsou množí, kteří dávno dostudovali a i to minimum selského rozumu při práci s daty jim chybí. Jak se říká: jsou malé lži, velké lži a statistiky...